Na swoich stronach spółka Gremi Media SA wykorzystuje wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach prawidłowego świadczenia usług, odpowiedniego dostosowania serwisów do preferencji jego użytkowników, statystycznych oraz reklamowych. Korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na użycie plików cookies w pamięci urządzenia. Aby dowiedzieć się więcej o naszej polityce prywatności kliknij TU.

Bloomberg US

Inwestycje i Finanse

Ochrona danych osobowych w firmach pożyczkowych

27-09-2017, ostatnia aktualizacja 27-09-2017 11:09

Firmy pożyczkowe gromadzą dane swoich klientów oraz osób, które wnioskują u nich o pożyczkę, ale finalnie otrzymują odpowiedź odmowną. Dlatego ważne jest, aby wypełniały zadania z zakresu należytej ochrony danych osobowych. Jak to robią?

Materiał Partnera

Legalne przetwarzanie danych osobowych

Firmy pożyczkowe mogą na mocy art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135 ze zm.) przetwarzać dane osobowe obecnych, byłych i niedoszłych klientów. Takie przetwarzanie danych jest dopuszczalne, gdy czynności te są niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku, wynikającego z przepisu prawa.

Co z danymi niedoszłego pożyczkobiorcy?

Osoba, której ostatecznie odmówiono udzielenia pożyczki, ma prawo zażądać ograniczenia do minimum czynności przetwarzania jej danych osobowych, ale nie może skutecznie zażądać całkowitego ich usunięcia z bazy danych firmy pożyczkowej. Jeśli wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pożyczki, okazała dowód czy dokonała płatności weryfikacyjnej ze swojego rachunku, wyraziła tym samym zgodę na legalne przetwarzanie jej danych przez firmę pożyczkową.

Przedsiębiorca w przypadku odmowy udzielenia pożyczki klientowi, którego dane pozyskał, powinien zaprzestać przetwarzania tych informacji, które były zbierane i niezbędne do udzielenia pożyczki. Pozostałe informacje firma powinna pozostawić w chronionej bazie danych, co wynika z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucje zobowiązane są do stosowania wobec swoich klientów środków bezpieczeństwa finansowego, co przejawia się w przetwarzaniu danych zgodnie z zakresem określanym na podstawie oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, zrealizowanej w wyniku analizy z uwzględnieniem w szczególności rodzaju klienta.

Pożyczkodawca może, a właściwie powinien przy zastosowaniu określonych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy środków bezpieczeństwa finansowego, identyfikować klienta i gromadzić o nim dane, pozwalające na jego identyfikację. Wśród nich znalazły się takie dane jak:

* cechy dokumentu tożsamości danej osoby,

* imię, imiona, nazwiska, obywatelstwo klienta,

* adres osoby dokonującej transakcji,

* numer PESEL pożyczkobiorcy,

* data urodzenia (w przypadku osób nieposiadających numery PESEL lub numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość cudzoziemca).

Dane pozyskane na podstawie weryfikacji tożsamości klienta pożyczkodawca ma obowiązek przechowywać przez okres pięciu lat. Jest on liczony od pierwszego dnia roku następującego po tym, w którym weryfikacja została przeprowadzona, co wynika z art. 9k wspominanej ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Podsumowując, w zakresie bezpieczeństwa danych osobowych klientów firm pożyczkowych, przedsiębiorca oferujący pożyczki może przetwarzać dane klientów w zakresie ich imion i nazwisk, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego, miejsca zamieszkania i adresu korespondencyjnego. Musi je jednak zabezpieczyć, przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.

 

Artykuł powstał we współpracy z serwisem MoneyMan.pl

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane
common